Stół i Wół przy słynnej bramie.

Produkty regionalne.

 

Stół i Wół postrzegany jest jako jeden z najlepszych lokali na lubelskim Starym Rynku. Jak nazwa wskazuje specjalizują się w daniach z wołowiny, czyli burgerach, stekach, ale nie tylko. Szczycą się grillem opalanym drewnem drzewnym, takim jaki posiada ekipa B.B Kings, a wiecie co na nim potrafią wyprawiać królowie ognia..

Lublin to przepiękne, ciekawe miasto, według mnie przez wielu niedoceniane, kulinarnie słynące z cebularzy, forszmaku i kilku innych regionalnych potraw. Nie jest przepełniony burgerami, choć swoją drogą pamiętam jak w jednym z pierwszych sezonów rewolucji, MG zrównała z ziemią i wytarła kiecką -lubelską burgerownie z kolcami w logotypie. Ciekawe czy jeszcze istnieją. Na pewno powstał lokal na wzór Manekina albo Polish Lody :

 

stół wół 007_Fotor

 

Jakiś czas temu odwiedziłem inną renomowaną knajpę na Starym Rynku, dania były smaczne, ale rekomendowany mi burger szału nie zrobił. Ot, taka warszawska średnia.

Nie wiedziałem czego się zatem spodziewać, odwiedziłem Stół i Wół dwa razy.

 

wół stół 005_Fotor

wół stół 006_Fotor

wół stół 007_Fotor

 

Czyż nie piękna propozycja ? Wszedłem do środka.

 

wół stół 008_Fotor

wół stół 010_Fotor

wół stół 016_Fotor

wół stół 011_Fotor

 

Cegła, drewno, mosiądz – surowo lecz klimatycznie.

 

stół wół 010_Fotor

 

Miedziana beczka z niepasteryzowanym piwem.

Pełne menu znajdziecie tutaj, zamówiłem burgera w promocji za 16,90pln z frytkami i sałatką.

BBQ (burger, sałata rzymska, czerwona cebula, nasze pikle, jalapeno, chrupiący boczek, nasz sos BBQ), który w zestawie w normalnej cenie kosztuje 27pln

 

wół stół 019_Fotor

wół stół 022_Fotor

wół stół 028_Fotor

wół stół 030_Fotor

wół stół 032_Fotor

wół stół 025_Fotor

wół stół 024_Fotor

 

Mięso średnio wysmażone i świetnie doprawione stanowi mocny punkt. Kolejnymi są przez nich marynowane charakterystyczne pikle, chrupki boczek oraz dymny śliwkowy sos. Niezły burger, co oczywiście stawia w bardzo dobrym świetle. O frytkach nie ma co pisać- mrożone łódeczki, zdarzały się przesmażone, do nich jeszcze wrócimy.. Sałatka świeża, chrupiąca nie „zabaziana” majonezem – duży plus.

Od mojej pierwszej wizyty w SW minęły dwa miesiące, przez ten czas rozpoczęły się już zloty food trucków, które prześcigają się w coraz bardziej wymyślnym street foodzie. Sprawiło to, że zacząłem czuć przesyt klasycznych burgerów. Aby mieć szerszy obraz dań, będąc w Lublinie chciałem spróbować jeszcze ich hot doga :

HOT DOG SW( duszona w cydrze biała kiełbasa, duszona cebula, jabłko Granny Smith, musztarda, nasz ketchup ) – 9.90 pln.

Miała być szybka przekąska, jednak znów trafiłem na promocję każdy burger za 16, 90 pln.. i nie mogłem się oprzeć :

LUBELSKI ( burger, sezonowe grzyby, duszona cebula, jajo w koszulce, marynowana kapusta kiszona, sałata rzymska, majonez musztardowy, purée z jabłek, ser Grand Radamer ) – cena normalna w zestawie 35 pln.

 

stół wół 013_Fotor

stół wół 014_Fotor

stół wół 016_Fotor

stół wół 019_Fotor

stół wół 022_Fotor

stół wół 023_Fotor

stół wół 024_Fotor

stół wół 025_Fotor

stół wół 028_Fotor

stół wół 031_Fotor

 

Raz jeszcze skład – ( burger, sezonowe grzyby, duszona cebula, jajo w koszulce, marynowana kapusta kiszona, sałata rzymska, majonez musztardowy, purée z jabłek, ser Grand Radamer )

Wspominałem, że Lublin słynie ze swoich cebularzy – Lubelski ma właśnie taką bułkę, w formie cebularza. Smak połączenia kapusty kiszonej z wołowiną pokochałem jedząc kanapkę Reuben. Grzyby, duszona cebula, jajko przełamane słodkimi jabłkami, radamerem i podkręcone sosem musztardowym. Ciężko opisać – mistrzostwo świata.

Wniosek nasuwa się jeden, a tym bardziej rada dla wielu restauracji, choć może to po prostu tylko moje przemyślenia. Po co duplikować te wszystkie New Yorki, Brooklyny ?.. skoro wystarczy wykorzystać swoje produkty regionalne, stworzyć kanapkę petardę jak Lubelski ?

Miałem wrócić do frytek, dopłaciłem 2 pln i dostałem domowe z ziemniaków ciachanych przez nich.. Dobre, wszystko gra, ale jeśli chcecie czegoś więcej to wracajcie akapit wyżej.

 

Ich FanPage.

Polub nas na facebooku

Polub Strefę Konsumenta na Facebooku